Podušková: Substituční centra by mohla být na Ruzyni, ne uprostřed města

Soňa Podušková je předsedkyní petičního výboru, který se snaží odstranit centra pro drogově závislé, ve kterých dostávají substituční látky jako alternativu k „tvrdým drogám“, od škol, dětských hřišť a všech míst, kde se běžně mohou s narkomany setkat děti. Trnem v oku je místním občanům zejména společnost Remedis, která sídlí ve Vladimírově ulici. Ve čtvrtek 19. června na podporu svého postoje v boji proti drogám uspořádala spolu s dalšími petenty na náměstí Generála Kutlvašra happening, kterým chtěla na problematiku upozornit. Dopisem s přáním o změnu legislativy oslovila i poslanecký sbor.

Petici již máte založenou poměrně dlouho, od 12.12.2012. Očekáváte, že rok a půl po založení dojde k nějakému zvratu a poslanci se začnou tímto problémem zabývat?

Ano, protože jsme již vyčerpali všechny kroky, které jsme měli udělat. Kontaktovali jsme Prahu 4, podali jsme petici na magistrát a zjistili jsme, že legislativa v této oblasti neexistuje. Tak jsme si řekli v pořádku a poslali jsme petici předevčírem (tedy 17.6., pozn. red.) všem poslancům, vládě, ministrovi školství a zdravotnictví a panu premiérovi. A doufáme, že vytvoří legislativu, která bude fungovat, protože v současnosti to logiku vůbec nemá. Existují totiž substituční centra, která poskytují pomoc, ale nekontrolovaným způsobem. Věřím, že je spousta lidí, kteří se vyléčí a já je tu ani nevnímám. Na druhou stranu tři roky téměř denně vidím, že tomu tak většinou prostě není.

Lidé jdou do Remedisu , pak jdou do spřátelené lékárny a Subutex, který si mají dát pod jazyk před zrakem lékaře, si posléze vaří na schodech a píchají si ho do žíly. A to je prostě špatně. A vidím to dnes a denně na vlastní oči, nacházím stříkačky na dětských hřištích, dokonce si to i aplikovali ve škole, tady ve Svatoslavce, protože bylo horko, tak šli do chládku. A to je špatně. Takhle to být prostě nemůže.

Myslíte si, že by pomohlo, kdyby se místo Subutexu používal jiný přípravek, například Subuxone, který má v sobě látky, kvůli kterým se nedá používat nitrožilně?

Víte co, my jsme už viděli, že si narkomani píchali i tuto drogu. Nemyslím si, že jde o nějaké vysvobození. Vysvobození je skutečně substituční centra umisťovat s logikou. Tedy pokud je blízkosti dětské hřiště, základní škola, střední škola, tak je do této lokality nedávat, aby nebyla v denním světle děti, které jdou ze školy a které jdou do školy.

Za druhé si myslím, že musí fakticky existovat legislativa. Tady není žádná kontrola lidí, kteří se léčí. Není elektronický recept, o kterém se již léta hovoří. Není propojenost. Takže drogově závislý, který je často v té hladině, že se již nechce vyléčit, naopak jsou pro něj substituční látky dalším zdrojem drogy, jde k jednomu doktorovi, pak jde ke druhému doktorovi a pak ke třetímu. A nakonec si drogy tady rozdávají na ulici. Dokonce se mně se ptali, jestli nechci náhodou recept. Ten systém tady prostě žádný není.

Jako normální občan, který chodí do práce a má malé dítě, jsem si toho nějak výrazně nevšímala, až do doby, než jsem se narazila a zjistila jsem, že ten problém je opravdu všude. A zjistila jsem, že v jiných městských částech to mají stejné. Ten systém prostě nefunguje, musí se změnit.

V petici žádáte, aby centra byla minimálně dva kilometry od škol nebo dětských zařízení. Máte vytipované lokality, kde by pak tato zařízení mohla být, protože po Praze je škol poměrně dost… Existují vůbec?

Určitě jsou. Na magistrátu, kam jsme podali petici, vytvořili mapu a řekli, že by to mohlo být na Ruzyni a v Krčském lese a tuším, že ještě na jednom místě. Když se podíváte do zahraničí, tak to není vůbec nic neobvyklého, že substituční centra nejsou v centrech měst. Ano, vypadá to jako fantazie, protože už máme toleranci a zvykli jsme si na to, že jsou po Praze téměř všude, ale v zahraničí to tak není. Možná se vám bude zdát, že jde o extrémní vzdálenost…

Ruzyně docela ano.

Na druhou stranu proč by to tam nemohlo být?

Protože by tam chodilo méně klientů?

To si vážně myslíte? Když sem přibyla tato služba, tak teď to řeknu ošklivě – určitý druh lidí, kteří se nechtějí léčit, tak jdou za tou drogou jako za piškotkem. Oni si tu cestu prostě najdou. A za nimi si najdou cestu další a další.

Jaký počet podpisů pod peticí očekáváte od této akce a chystáte ještě další happeningy?

Podpisů máme více než jsem uváděla panu premiérovi, očekávám, že budou přibývat, protože jak vidíte sám, lidí a dětí je tu hodně. Zajímají se o to a trápí je to. Myslíme si, že takovouto informačně-preventivní akcí hrou nebo bojovkou proti drogám nic nezkazíme a snažíme se, abychom stmelili lidi, které to trápí a bolí. Aby vláda skutečně viděla, že je nás hodně. Že nejde o nějaký rozmar tří maminek, ale o věc s reálným základem a že se situace musí změnit.

Podporuje vás nějakým způsobem Praha 4?

Podpořila nás, protože to bylo první místo, kam jsme logicky šli. Udělali nám pódium se zastřešením a ozvučení. Jinak je naše akce striktně apolitická, nepatříme žádné straně a žádná strana za námi nestojí. Je jedno, kdo má ve sněmovně jaké tričko, tady musí vyhrát zdravý rozum. Doufám, že ho ještě dámy a pánové mají.

Čtyřka v obraze
Nebojte se chodit do lesa, jsou tam zvířátka! Skleníky se vyplatí strhnout a znovu postavit. DSC01590 Viděli jste někdy včelí úl? Spiderman se na lezení po síti už moc těší. DSC03342
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no