Návrh prošel, Hrušínský i Neckář se stanou čestnými občany Prahy 4

Šestice lidí by se dočká atributu čestného občana Prahy 4. O udělení občanství zpěváku Václavu Neckářovi, historikovi umění Františku Dvořákovi, lékaři a účastníkovi druhého odboje Eduardu Kuhnovi, herci a principálovi Janu Hrušínskému, nejmladší účastnici pražského povstání Jaroslavě Křupalové a bývalém rektorovi Vysoké školy ekonomické v Praze Richardu Hindlsovi rozhodlo zastupitelstvo, pro bylo těsných 23 hlasů.

Kromě hodinek, které šestice dostane, bude mít také možnost setkat s ostatními čestnými občany, nejspíš na začátku října.

Neckář se narodil v Praze v roce 1943, v šedesátých letech se proslavil vystupováním s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou v pěvecké skupině Golden Kids, od sedmdesátých let účinkoval s vlastní kapelou Bacily. V roce 2002 ho postihla mozková mrtvice, kvůli které měl výpadky řeči. Po dlouhé rehabilitaci začal znovu koncertovat a po sedmnácti letech vydal CD Oči koní. Proslavil se i herecky – zvláště díky roli v Ostře sledovaných vlacích nebo v Šíleně smutné princezně. V Praze 4 žije 38 let.

Dvořák se narodil v roce 1920, vystudoval na Karlově univerzitě dějiny umění a estetiky, na konci šedesátých let minulého století se stal docentem, přednášel například na Palackého univerzitě v Olomouci. V roce 1993 byl jmenován profesorem Filozofické fakulty UK. V roce 2010 získal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu za přínos českým dějinm umění a pedagogickou, publicistickou i osvětovou činnost.  Je autorem 35 monografií, například Jana Zrzavého, Cyrila Boudy, Adolfa Borna, kterými se zapsal do historie českého výtvarného umění. V Praze 4 žije 28 let.

Kuhn se narodil v roce 1918, jako studenta ho nacisté odvlekli do koncentračníh tábora Sachsenhausen. Na konci války přežil nálet na Drážďany. Po válce se stal lékařem, od roku 1952 pracoval jako primář interního oddělení Thomayerovy nemocnice. Od roku 1946 je členem Českého svazu bojovníků za svobodu a je držitelem osvědčení účastníka druhého odboje. V Praze 4 žije 34 let.

Hrušínský se narodil v roce 1955, od narození žije na Čtyřce. Navázal na rodinnou tradici a stal se hercem, od osmdesátých let působil v Praze, napříkald v Divadle Na zábradlí nebo v Divadle ABC. Známý je i díky rolím ve filmech Jak se budí princezny nebo Dívka na koštěti. V roce 2004 se stal ředitelem Divadla Na Jezerce, které se mu podařilo dostat mezi nejnavštěvovanější scény v České republice.

Křupalová se narodila v roce 1935, v necelých deseti letech již ošetřovala pražské barikádníky a sháněla pro ně potraviny a lékařské potřeby. Je předsedkyní Obvodního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu na Praze 4, pořádá ve školách vzpomínkové besedy a přednášky. V Praze 4 žije 46 let.

Hindls dosáhnul mnoha met v akademické sféře, v roce 1998 byl jmenován profesorem statistiky, v roce 2008 obdržel titul doctor honoris causa. V letech 2001-2006 byl děkanem na Vysoké škole ekonomické v Praze, následně do roku 2014 rektorem VŠE. Jeho život je úzce spjatý s Prahou 4, kde se narodil a dlouhá léta žil, například byl prezidentem fotbalového oddílu Sparta Krč, nebo pomohl přenést část univerzitní výuky na Vyšší odbornou školu informačních služeb.

Městská část uděluje čestná občanství od roku 2009. Dříve byli za svou práci a nasazení ocenění například Adolf Born, Naděžda Kavalírová, Ivan Klíma, Libuše Šafránková, Pavel Pafko či Eva Zaoralová.

Čtyřka v obraze
lanovka na petřín 129 pop-up 301 Počasí oslavám přálo. DSC01578 amococo 2 pop-up 102
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no