Volby do Evropského parlamentu budou už za týden

V pátek 23. května se s úderem 14. hodiny otevřou volební místnosti a občané budou moci rozhodnout, kdo za Českou republiku usedne v Evropském parlamentu. V pátek se může volit až do deseti hodin večer, v sobotu pak od osmi ráno do dvou hodin odpoledne.

V Praze 4 je 131 volebních okrsků, kvůli volbám se omezí i chod úřadu městské části. Podatelna se uzavře v pátek v půl čtvrté, pokladna již v jednu hodinu, stejně jako pobočka Czech pointu.

Evropský parlament (EP) sídlící ve Štrasburku (výbory ale fungují i v Bruselu) bude mít 751 členů. Českou republiku, která tvoří jeden volební obvod, zastoupí 21 lidí.

Poslanci EP jsou volení na pět let, v roce 2009 v zvítězila v Česku ODS, která získala devět křesel, druzí skončili se sedmi křesly sociální demokraté.

Letos se voleb účastní 38 politických uskupení, což je o pět více než při minulých volbách. Křesla si mezi sebou rozdělí všechny subjekty, kterým dá hlas nad pět procent voličů.

Kromě výběru strany mohou občané zakroužkovat na kandidátce až dvě jména, kterým svými preferenčními hlasy mohou pomoci na vyšší pozici. Pokud dostane politik nad pět procent preferenčních hlasů, automaticky se vyhoupne do čela kandidátky. V případě, že hranici překročí více lidí, seřadí se podle udělených preferenčních hlasů.

Volit může každý občan, který dosáhnul 18 let alespoň ve druhý den voleb.

V České republice klesá volební účast, k posledním volbám do EP přišlo 28,22 procent voličů.

Čtyřka v obraze
Asi vítr, ne? pop-up 006 DSC03344 AMOCOCO Photo John Owens 2 Centrum substituční léčby Remedis. DSC01656
>

Kalendář akcí

  • Žádné události

Počasí

Miniaplikace na váš web
YoWindow.com Forecast by yr.no